Rettenetes adatok: Az AIDS-robbanás küszöbén állunk!
Majdnem a duplájára nőtt alig egy év alatt az AIDS-betegek száma: szakértőnk a szűrés és felvilágosítás hiányát és a fiatalok nemtörődömségét okolja.
Szomorú adatok, tehetetlen szakemberek: rettenetes mértékben fertőz hazánkban a HIV. A napvilágot látott információk tanúsága szerint a tavalyi év adatai leginkább egy gyászjelentésre hajaznak: míg 2007-ben még 119, 2012-ben már 219 új HIV-fertőzöttet vettek nyilvántartásba. A friss fertőzöttek között legnagyobb mértékben a 20-30 éves fiatalokat találunk, a számuk gyakorlatilag a duplájára nőtt (a 2011-es 36-ról 68-ra), a legtöbb, szám szerint 74 új esetre a 30 és 40 év közötti korosztályban bukkantak. További aggodalomra ad okot az is, hogy a szűrések száma ezzel párhuzamosan jelentősen csökkent.
Vajon mi lehet a robbanásszerű, tragikus növekedés hátterében? Erről kérdeztük szakértőnket, Dr. Szlávik János, fertőző betegség szakértőt.
- Ezek a számok valóban borzasztóak, ám ebben a pillanatban már nem is a 2012-es, hanem a hamarosan napvilágra kerülő 2013-as első félév adataitól rettegünk. Ennek alapján igenis van okunk az ijedtségre: a baj ugyanis nagyon nagy. Ezeket a folyamatokat komoly felvilágosítással, egyre több szűréssel kellene megállítanunk, ezzel szemben az ábra azt mutatja, hogy a szűrésekre nem járnak elegen, az iskolai felvilágosító órák pedig gyakorlatilag megszűntek. Ennek megfelelően a betegek egyre fiatalabbak -iszonyatos, de 17 éves páciens is akad köztük-, és egyre felelőtlenebbek is. A HIV ugyan a gyógyíthatatlan betegségek közé tartozik, azonban gyógyszerrel mára viszonylag jól kezelhetővé vált. Talán ezért nem törődnek vele annyira a mai fiatalok - a "pestisből" egy kordában tartható kellemetlenség lett a szemükben. Ez azonban a legnagyobb tévedés. Az adatok arra is kitérnek, hány gyógyszert szedő HIV-beteg található ma Magyarországon: ez a szám körülbelül 800-ra tehető, azonban a veszélyt nem ők, hanem az a körülbelül 8000 diagnosztizálatlan, terápiát nem folytató fertőzött beteg jelenti, akik úgy folytatnak szexuális tevékenységet, hogy ezáltal egy gyilkos kórt hagynak a másiknak örökül.
Szlávik doktor a megoldást a szűrésszámok növelésén és a ismeretterjesztés kiszélesítésén túl az egyéb módszerek bevezetésében látja:
- Ilyen egyéb módszer alatt értem például a nyálteszt elérhetővé tételét, amely egyrészt ellensúlyozhatná az anonim szűrések kicsiny számát, másrészt pedig úgy nyújtana biztos diagnózist, hogy az embernek ki sem kellene mozdulnia otthonról.
- Amire még felhívnám a figyelmet -zárja Szlávik doktor-, hogy ezek a valóban elrettentő, rettenetes adatok valójában nem a mostani állapotokat tükrözik. A mai AIDS-betegek 5-10 évvel ezelőtt lettek fertőzöttek. Ha ezt belekalkuláljuk a számításokba, érthető, hogy miért mondjuk azt, hogy baj van. Ideje elkezdeni kongatni azt a bizonyos vészharangot az AIDS felett!