A COPD súlyos betegség, de a közvélemény még mindig nem ismeri annyira, mint más, hasonló állapotromlást előidéző kórképeket. A következőkben a COPD-vel kapcsolatos legnagyobb tévhiteket kívánjuk eloszlatni.
- A COPD kizárólag az erős dohányzás következménye lehet.
A COPD betegek közel 15%-a soha nem dohányzott. A megbetegedés hátterében légszennyezés, munkahelyi ártalmak, genetikai hajlam, és enzimbetegségek, veleszületett betegségek (cisztás fibrózis, mukoviszcidózis) is állhatnak.
- A COPD egy ismeretlen betegség, valószínűleg amiatt, hogy kevésbé gyakori.
A COPD valóban egy kevésbé közismert betegség, ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy kevés embert érintene. A kutatások szerint a betegek 20%-át diagnosztizálják, ugyanakkor világszerte 210 millió embert érint.
- A COPD fertőző betegség, így kerülni kell a COPD-s betegeket.
A COPD nem fertőző betegség, nem terjed emberről emberre. A COPD hosszú folyamat eredményeként alakul ki, nem pedig egy vírus vagy baktérium okozza.
- Ha vízipipát használok, nem veszélyeztetnek azok a betegségek, melyek általában a dohányosokat fenyegetik.
A dohányzás minden formája okozhat COPD-s megbetegedést, a vízipipa használata is.
- A COPD az idősek betegsége.
Sokan úgy gondolják, hogy csak 40 évnél idősebb embereket fenyegeti a kór, de a statisztikák ezt cáfolják. A 40 évnél fiatalabb felnőttek esetében is kialakulhat a betegség. Mivel a COPD hosszú évek alatt alakul ki, a fiatalabb korosztálynak is érdemes odafigyelni életmódjára, hogy megőrizzék tüdejük egészségét.
- A COPD a férfiak betegsége.
A COPD legalább annyi nőt betegít meg mint férfit. Az Egyesült Államokban az elmúlt évek során több nő esetében diagnosztizálták a betegséget, mint férfinál. Ennek az lehet az oka, hogy a női szervezet érzékenyebben reagál a cigarettafüstre, korábban betegszenek meg, illetve állapotuk gyorsabban romlik, mint a férfi betegeké.
- A COPD halálos betegség, amelyet nem lehet gyógyítani.
A COPD valóban halálos betegség, mivel a tüdő légzőkapacitásának csökkenésével jár. Az elveszett tüdőkapacitást már nem lehet pótolni, ugyanakkor a korszerű gyógyszerekkel az időben felismert és kezelt COPD tünetei csökkenthetők, a betegek életminősége jelentősen javulhat.
- Ha már leszoktam a dohányzásról, nem lehet baj.
A betegség sajnos a leszokást követően is kialakulhat. A leszokással ugyanis a tüdőfunkció romlása nem áll meg, csupán az egészséges emberekre jellemző üteműre lassul.