HIRDETÉS

Mitől alakul ki a bélrák? *

Mitől alakul ki a bélrák? Mik a hajlamosító tényezők? Az elmúlt 30 évben a vastagbél- és végbéldaganatos betegségek száma 4-5-szörösére nőtt. Kialakulásának számtalan oka lehet, bizonyos, hogy az életmód, a táplálkozás és a genetika is befolyásolja azt.

 Vastagbélrák – virtuális kolonoszkópia megelőző jelleggel

 

1, Mitől alakul ki a bélrák? Mik a hajlamosító tényezők?

Az elmúlt 30 évben a vastagbél- és végbéldaganatos betegségek száma 4-5-szörösére nőtt. Kialakulásának számtalan oka lehet, bizonyos, hogy az életmód, a táplálkozás és a genetika is befolyásolja azt.

Magasabb rizikófaktorral számolhatnak azok, akiknek a családjában már előfordult vastagbél daganat, vagy bármilyen más, daganatos betegség. Számukra javasolt a gyakoribb szűrés.

A betegség kifejlődését befolyásolják az életmódbeli és táplálkozási szokások: a magas zsír-, fehérje- és kalóriatartalmú, kevés rostot és sok cukrot tartalmazó étrend kerülendő. Ahogyan a mozgásszegény életmódot folytatók körében is fokozott a betegség kialakulásának veszélye, mivel lassúbb az anyagcseréjük.

Fokozott a betegség kialakulásának kockázata azoknál a személyeknél is, akik dohányoznak, vagy az egészséges mennyiségnél több alkoholt fogyasztanak.

2, Tünetek: ha ezeket észleljük, forduljunk orvoshoz!

Kezdeti stádiumban ez a betegség nagyon tünetszegény, a székletben megjelenő vér jelezheti a problémát, amely azonban csak speciális módszerrel mutatható ki. .

E mellett a leggyakoribb tünete a hasmenés és székrekedés váltakozása. A véres széklet lehet feketés sötétbarna vagy élénkpiros színű, az alsó vastagbél folyamatok esetében rendszerint inkább az utóbbi a jellemző. Lehet, hogy csak egy kis csík jelzi a WC-papíron. Az indokolatlan testsúlycsökkenés, folyamatos fáradtságérzet, általános gyomorpanaszok, felfúvódás és hasi görcsök is jelezhetik a betegséget.

Ha a fentieket tapasztaljuk magunkon, mindenképpen javasolt orvoshoz fordulni!

3, A diagnosztika szerepe felbecsülhetetlen

Preventív, vagyis megelőző jelleggel a daganatos betegség elő állapotát, a polipokat keressük a bélfalon még abban a stádiumban, mielőtt ezekből a székletben vér megjelenését előidéző vérző daganat alakulna ki. Nincs még egy olyan betegség, amit még a kialakulása előtt felismerhetünk a szűrővizsgálattal!

Szűrésére tünetmentes esetben is jó módszert jelent a virtuális kolonoszkópia (CT kolonoszkópia), amely kevésbé megterhelő, jól tolerálható vizsgálat a hagyományos béltükrözéshez képest.

4, Miben tud a Euromedic segíteni?

A Euromedic Diagnosztika több központjában lehetőség van CT-kolonoszkópiás (virtuális kolonoszkópia) vizsgálat elvégzésére, mely a gyomor-bélrendszer alsó szakaszának, a vastagbélnek nem invazív vizsgálatára alkalmas módszer. Ennek segítségével láthatóvá válik a bél belső felszíne, amelyet egyébként csak a hagyományos kolonoszkópia segítségével láthatnánk (endoszkópos vizsgálat). A CT (computer tomographia) röntgensugárral működő képalkotó berendezés és egy bonyolult számítógép kombinálásával a test többsíkú kétdimenziós leképezésére képes. Az így keletkezett 2 dimenziós képeket vizsgáljuk a számítógép monitorán. A vizsgálat során a kapott digitális adatok felhasználásával a kétdimenziós képek mellett térbeli, 3 dimenziós képeket is előállít a has és kismedence szerveiről, ezzel lehetővé téve a radiológus számára, hogy a vastagbelek belső felületét a hagyományos colonoscopiáéhoz hasonló módon, teljes hosszúságában átvizsgálhassa.

A vizsgálat alkalmával a vastagbélben kialakult polipok és egyéb elváltozások korai megtalálására törekszünk. A polipok a bélfal belső felszínéből kiemelkedő növedékek, amelyek egy részéből esetleg daganat alakulhat ki. A vizsgálat fő célja a polipok időben történő diagnosztizálása, hogy azok még a daganat kifejlődése előtt eltávolíthatóak legyenek. Amennyiben a virtuális kolonoszkópia során polip kerül diagnosztizálásra, akkor mindenképpen szükséges az eszközös, endoszkópos beavatkozás elvégzése, annak eltávolítására.

* Hirdetés