HIRDETÉS

Miért fontos a rendszeres állapotellenőrzés?

allapotellenorzesHa nem értékeljük állapotunk előrehaladását vagy a kezelés hatását, az olyan, mintha bekötött szemmel vezetnénk autót. Minél aktívabban vesz részt valaki a saját kezelésében, annál sikeresebbé teheti azt!

 

Nem csak azzal tehet sokat saját egészségéért, hogy pontosan szedi a gyógyszereit, és betartja, amit az orvos javasol. Óriási lépést tesz állapota javítása felé, ha naponta méri testsúlyát, pulzusát és vérnyomását.

 

Ha ön szívelégtelenségben szenved, akkor lesz jobb a közérzete, ha a szívét érő felesleges terhelésektől megszabadul. Az ereket összeszűkítő dohányzáson és alkoholfogyasztáson túl is van néhány olyan tényező, amelyre érdemes komolyan odafigyelni:

 

  • A vérnyomása legyen 120-130/80 Hgmm alatt, hiszen cél, hogy a károsodott szívizomzatnak minél alacsonyabb nyomás ellenében kelljen dolgoznia. Az alacsony, 80-110 körüli vérnyomás általában nem jelent problémát. Ha azonban az alacsony vérnyomás szédüléssel, csökkenő vizeletmennyiséggel társul, akkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!

 

  • A pulzus célértéke 50-70/perc közötti, ebből a célból Ön kaphat pulzusszámot csökkentő gyógyszert. Ennél magasabb pulzus fokozott terhelést ró a szívizomzatra.

 

  • A testsúly hirtelen növekedése (2-3 kg néhány nap alatt) vizenyősödést, ödémaképződést jelez. A felesleges víz nem távozik a vizelettel, hanem „lerakódik”. Ezért utal a szívelégtelenség rosszabbodására például a bokaduzzanat. Ha ezt észreveszi, azzal korán felismeri, hogy szíve nem megfelelő erővel pumpálja a vért. Úgy bizonyosodhat meg róla, hogy ujjával néhány másodpercre benyomja a boka vagy lábfej bőrét, és az ujjbenyomat hosszabb ideig megmarad. Ez a szövetek közötti folyadék jelenlétét valószínűsíti.

 

Ne feledje: a terápiát sikeresebbé, saját közérzetét jobbá teheti, ha aktívan részt vesz a saját kezelésében! Nemcsak úgy tehet saját magáért, hogy pontosan szedi az előírt gyógyszereket, hanem azzal is, ha rendszeresen figyeli állapota alakulásának olyan jeleit, mint a vérnyomás, a pulzusszám és a testsúly!