HIRDETÉS

Harcolj könnyedén a klimax ellen!

Ahogy telnek az évek, valahogy minden más lesz. Ezt nem csak a nők, a férfiak is ugyanúgy megérzik. Még csak tükörbe sem kell nézni: a hangulat, a mozdulatok, nem beszélve néhány kellemetlen panaszról, mind-mind jelzik, hogy már semmi sem a régi, vagyis elérkezett a változókor. Száz évvel ezelőtt a klimax még nem volt téma: az emberek tabuként kezelték aggasztó panaszaikat, az orvosok éppen ezért alig tudtak valamit az emberi élet e különleges szakaszáról. Ma már az emberek jelentős része az első kedélyállapot-ingadozás, vagy szexuális probléma után orvoshoz fordul, így jelentős tapasztalatok állnak rendelkezésre arról, hogyan lehet panaszmentessé tenni a klimaxot. A testi változásokért a hormonok felelnek. Nőknél a menopauza, vagyis a havi vérzés elmaradása átlagosan ötven és ötvenöt éves kor között következik be. Az öregedés folyamatának a ráncokon kívül ezek a legfontosabb jelei. A testi tüneteket, amik között a legjellemzőbb vérzéskimaradás mellett a nyálkahártya szárazság, és a külső-belső nemi szervek érzékenysége is jelentkezhet. Sőt a klimaxot depresszió is kísérheti, ami befolyásolhatja a szexuális étvágyat, de tévhit, hogy ez a libidócsökkenéssel járó időszak végleges. A férfiak életében változókor szempontjából az ötvenes évek vége meghatározó. Az úgynevezett andropauza 55 éves kor körül kezdődik, amikor fokozatosan csökkenni kezd a vérben keringő tesztoszteron, vagyis a férfi nemi hormon mennyisége. Ezzel együtt csökken a szexuális teljesítőképesség és a fizikai erő is. Bármilyen furcsa, a szexuális vágy csökkenése sokkal inkább lelki terhet ró a férfiakra, ezért fontos, hogy párjuk mindenben mellettük álljon.
Míg a férfiakat leginkább a szexuális vágy csökkenése viseli meg, a nők életében a klimax olyan hétköznapi tüneteket is okoz, amiket nehéz palástolni. A szédülés, a hőhullámok, valamint az ebből eredő feszültség, türelmetlenség nap, mint nap jelentkezhetnek.
A változókor kellemetlen tüneteit ma már eredményesen kezeli az orvostudomány hormonpótló készítményekkel. Van azonban néhány praktika, amivel jelentősen megkönnyíthető ez az időszak mind a nők, mind a férfiak számára: 1. Fontos, hogy rendszeres, bőséges legyen a folyadékbevitel. A hormonális változások miatt ugyanis megváltozik a szervezet vízmegkötő képessége, ezért is érzik ilyenkor az emberek száraznak a bőrüket- nem is beszélve a nyálkahártyákról. 2. A rendszeres sport, a kirándulások nem csak a testet tartják karban, hanem a lélekre is jó hatással vannak, a friss levegő jót tesz az idegrendszernek, kevesebb lesz a hangulatingadozás, elviselhetőbbek lesznek a hőhullámok. 3. A változatos, rostokban, vitaminokban gazdag étrend kiegyensúlyozottá teszi az anyagcserét, a szervezet kevésbé lesz érzékeny a hormonális változásokra. 4. Nem elhanyagolható a pihenés jelentősége sem: a test regenerálódása ugyanis elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy a hormonális változásokat ne sínylődésként élje meg, lehetősége legyen más módon is feltöltődni, ebben hatalmas segítség lehet egy pihentető alvás is. 5. Ápolja bőrét! A változókor nem csak belső változásokkal sújtja a testet. A bőr hidratálása, időnként egy finom masszázs szinte újjászületést jelenthet akkor, amikor az ember szinte depressziós az öregedés gondolatától. A hormonpótlás fontosságára ma már minden andrológus és nőgyógyász felhívja páciensei figyelmét. A szexológusok pedig a nemi élet egy új perspektívájára irányítják a figyelmet, hiszen ha a hormonpótlás eredményes, és a panaszok megszűnnek, egy olyan új szakasza következhet be az életnek, amikor a nem kívánt terhességtől való félelem megszűnik, így a párok teljesen gondtalanul élvezhetik az intim percek örömeit.